ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 5988275
*
nr 598 8275
Pigtittare
1800-tal, höjd: 75
Utrop:
100 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 september 2009
kl 18:54:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/9 11:18:48
1
250 kr
5/9 21:17:20
2
500 kr
7/9 07:51:15
3
500 kr
7/9 08:01:50
3
Vinnande bud
7/9 18:44:50
4
600 kr
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:30
-
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:54
*
Pigtittare
nr 598 8275
Pigtittare
1800-tal, höjd: 75
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 650 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 7 september 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 5/9 11:18:48 | 1 | 250 kr |
| 5/9 21:17:20 | 2 | 500 kr |
| 7/9 07:51:15 | 3 | 500 kr |
| 7/9 08:01:50 | 3 | Vinnande bud |
| 7/9 18:44:50 | 4 | 600 kr |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:30 -
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:54



